Nie oszukujmy się – tradycyjne metody zarządzania i motywowania nie działają w większości przypadków. Skuteczne przywództwo jest efektem całkowitego nastawienia na wspieranie i rozwijanie otaczających nas osób, dlatego warto poznać i stosować tę sprawdzoną koncepcję.

Koncepcja servant leadership powstała już w latach 70-tych ubiegłego stulecia a za jej prekursora uważa się Roberta K. Greenleafa, autora m.in. opracowania „The Servant as Leader”, od którego wszystko się zaczęło. Jest to więc doskonałe potwierdzenie ponadczasowego charakteru tego nurtu.

Jeżeli to Cię nie przekonuje, to wspomnę że model oparty o servant leadership jest stosowany z powodzeniem w FedEx, Marriott International, Nestle USA czy w kultowych organizacjach amerykańskich takich jak Wal-Mart czy Southwest Airlines.
Wszystkie te firmy są liderami na niezwykle konkurencyjnym rynku – przypadek?

Co zyskasz działając zgodnie z servant leadership?

Wszystko zaczyna się od wsparcia (służenia, servant) a dopiero potem jest przywództwo (leadership). Dzięki temu Twój zespół będzie się rozwijał i poprawiał swoje wyniki a w konsekwencji cały projekt, departament i na końcu firma znacząco zwiększy swój potencjał.
Działając zgodnie z Servant leadership:

  • Jako lider koncentrujesz się na najważniejszym elemencie – wyznaczaniu celów (a nie realizacji bieżących zadań)
  • Poprzez aktywne wspieranie innych współtworzysz zgrany, efektywny zespół, który osiąga założone cele przy zachowaniu przyjaznej atmosfery, opartej na wzajemnym szacunku
  • Znacząco obniżasz rotację w zespole
  • Dostarczasz wysoką jakoś dla swoich klientów i partnerów biznesowych.

Czym jest servant leadership?

Według Roberta K. Greenleafa najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: „Czy ci, z którymi współpracujesz rozwijają się jako osoby? Czy stają się zdrowsi, mądrzejsi, bardziej wolni, niezależni, tak że w końcu sami zaczynają wspierać innych?”

Servant leadership jest zbiorem zasad, reguł i dobrych praktyk, które stosowane regularnie (jako życiowy nawyk) będą miały niebywały wpływ na Ciebie, Twoje życie zawodowe oraz prywatne a także otaczający Cię świat.

Trening Servant leadership w skrócie

Trening umiejętności związanych z Servant leadership może odbywać się indywidualnie bądź grupowo.
Proces ten składa się z kilku kroków:

  • Najpierw pracujemy nad tym, abyś zrozumiał/zrozumiała w pełni założenia tego modelu. Poświęcamy na to tyle czasu, ile potrzeba, tak aby mieć pewność że cały proces będzie skuteczny.
  • Następnie przystępujemy do oceny poziomu Twoich (bądź całego zespołu) kompetencji zgodnych z duchem servant leadership na dwóch poziomach – Twojej własnej ewaluacji oraz oceny wykonanej przez osoby z Twojego otoczenia. Dzięki temu unikamy pułapki zawyżonej bądź zaniżonej samooceny.
  • Wyłapujemy największe rozbieżności i w pierwszej kolejności pracujemy nad tymi właśnie obszarami. Skupiasz się więc tylko na określonej kompetencji takiej, która w danym momencie wymaga największej poprawy.
  • Z czasem poszerzamy działania o kolejne obszary do czasu aż servant leadership nie stanie się Twoim (bądź Waszym wspólnym) nawykiem.

Ile to kosztuje?

Nie zdziwię się, jeżeli będziesz szukał gdzieś strony „Cennik”, sam bym tak pewnie robił. Cena jak i cała nasza współpraca jest zawsze ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników.
Jestem pewien, że bez problemu ustalimy warunki satysfakcjonujące Ciebie i mnie.

Czy jestem skuteczny?

Uważam, że o naszej skuteczności nie świadczą lata doświadczenia, pozycje w CV czy zdobyte certyfikaty, ale to co zrobiliśmy dla innych.
Przytoczę więc dedykację jaką otrzymałem od jednej z osób, z którą miałem przyjemność współpracować i wspierać zgodnie z servant leadership.

servant leadership

Chętnie podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami i wspólnie poszukamy drogi do tego, abyś też inspirował/inspirowała innych.

Jeżeli jeszcze się wahasz to po prostu napisz – spotkamy się, wypijemy kawę i ustalimy co dalej.