Jak i od kogo uczyć się przywództwa?

Zarządzanie i przywództwo — dwie odrębne, a jednocześnie przenikające się dziedziny, które każdy świadomy lider powinien w sobie rozwijać. John F. Kennedy powiedział bardzo trafnie, że „Przywództwo i uczenie się są sobie niezbędne„. W pełni się z tym zgadzam.
Jak więc uczyć się przywództwa i od kogo czerpać wiedzę oraz inspiracje? Według mnie, jest co najmniej kilka takich obszarów. Te najważniejsze wymieniłem poniżej, zaczynając od najistotniejszych (moim zdaniem).

Zacznij od siebie

Być może to jest nieco zaskakujące, ale tak naprawdę wiele potrzebnych umiejętności, nawyków czy cech być może masz już w sobie i tylko jeszcze o tym nie wiesz.
Z drugiej strony, możliwe że przywództwo i zarządzanie nie jest jednak tym, z czym będziesz czuł się najlepiej w dłuższej perspektywie.
Jak to sprawdzić? Zajrzyj w głąb siebie. Przypomnij sobie różne historie z dzieciństwa, młodości…w jakie role wchodziłeś najczęściej? Czy byłeś liderem grupy a czy raczej wolałeś wykonywać zadania? Pamiętaj, że dzieci i nastolatkowie do pewnego wieku zachowują się bardzo spontanicznie i robią to, co sprawia im faktycznie frajdę. Odnajdując w swojej przeszłości elementy liderskie będziesz wiedział, że to jest właśnie to. Prawdopodobnie poczujesz wręcz radość lub inne pozytywne emocje na samą myśl o utrwalonych w pamięci historiach.
W całym tym procesie może być pomocna koncepcja Simona Sinka „Zacznij od dlaczego”, przedstawiona od praktycznej strony w książce „Znajdź Swoje Dlaczego Droga Do Poczucia Spełnienia I Wewnętrznej Motywacji”, do której przeczytania serdecznie Cię zachęcam.

Odszukaj swoje Dlaczego, pracuj nad nim i rozwijaj je w zgodzie ze sobą. Jest to pierwszy i najważniejszy wyznacznik Ciebie jako lidera.

Obserwuj liderów, którzy Ci imponują

Przywództwa najlepiej uczyć się w praktyce, poprzez obserwację i samodzielne doświadczanie. Jeżeli masz już wyrobione stanowisko na temat własnego, oczekiwanego sposobu zarządzania i ogólnie pracy zespołowej, to warto abyś wyszedł nieco dalej i przyjrzał się jak to robią inni.
Poszukaj osób, których sposób zarządzania Ci imponuje. Takich liderów, którym chciałbyś kiedyś dorównać. Szukaj możliwości, aby pracować właśnie w środowisku osób, od których będziesz mógł się sporo nauczyć.
Notuj uważnie cechy, zachowania, umiejętności czy po prostu sposób bycia doświadczonych przywódców. Zobacz, jak członkowie ich zespołów reagują na konkretne formy komunikacji. Sam również zastanów się nad tym, jakie emocje rodzą się w Tobie pod wpływem konkretnych zachowań obserwowanego lidera.

Umiejętność obserwacji zachowań i emocji jest ważną cechą dobrego przywódcy. Ćwicz ją jak najczęściej, jednocześnie wyciągaj wnioski i buduj na tej podstawie własne standardy zarządzania.
Pamiętaj, żeby analizować zarówno pozytywne jak i negatywne sytuacje.

Dyskutuj i pytaj

Jeżeli dzięki obserwacji innych wiesz już do czego chcesz dążyć, to warto teraz pójść dalej i poznać nieco bliżej zasady, zwyczaje i dobre praktyki, które pozwalają niektórym liderom osiągać dużo więcej.
Prawdopodobnie wynikają one z wcześniejszych doświadczeń i zwykle są konsekwencją licznych sukcesów oraz porażek. Tym, co odróżnia skutecznego przywódcę od wszystkich innych jest umiejętność analizowania niepowodzeń i unikania ich w przyszłości.
Jeżeli więc będziesz w stanie dotrzeć bezpośrednio do takich osób, porozmawiać z nimi, podzielić się doświadczeniami i obserwacjami, to otworzy się przed Tobą możliwość poznania ich wcześniejszych doświadczeń i na tej podstawie uniknięcia wielu błędów.

W zarządzaniu nic nie jest w 100% określone. Nie ma genialnych zasad i recept na każdą sytuację. Nawet najlepsi przywódcy potrzebują czasami skonsultować swoje działania z kimś, kto spojrzy z boku i na chłodno oceni ich konkretne zachowania.

Mając na uwadze powyższe informacje, uruchomiłem program bezpłatnych spotkań z obecnymi, ale też i przyszłymi liderami.
Jeżeli chcesz zwyczajnie, w przyjaznej atmosferze porozmawiać o sukcesach, problemach bądź porażkach menedżerskich, skorzystaj z poniższego linku na następnie wybierz pasujący Ci termin spotkania.

Czytaj, oglądaj, słuchaj

Bardzo wiele można nauczyć się poprzez własne doświadczanie i rozmowy z prawdziwymi przywódcami. Wiedzę warto jednak uzupełniać czytając książki, oglądając materiały video czy słuchając podcastów. Co bardzo ważne, można to robić w podróży, choćby w trakcie codziennej drogi do pracy.
Wiedza przyswajana w ten sposób nie jest tak trwała jak ta, którą uzyskasz doświadczając emocji, przeżywając określone sytuacje w prawdziwym życiu. Treści podawane w sposób czysto akademicki należy wielokrotnie powtarzać, aby utrwaliły się na dłużej.

Dlatego też obecnie tak popularne są książki przedstawiające konkretne historie, przykłady z życia, które budują u czytelnika określone emocje.
Treści zaprezentowane w formie opowieści nie tylko sprawią, że zapamiętasz dużo więcej, ale tak podaną wiedzę po prostu przyjemniej się czyta, ogląda czy słucha.
Przykładem tego typu książek, które Ci serdecznie polecam, mogą być:

Ucz się

Własna analiza, obserwacje oraz konsultacje z doświadczonymi menedżerami, czytanie i oglądanie materiałów szkoleniowych, to według mnie bardzo skuteczne i relatywnie niedrogie metody nauki zarządzania i przywództwa.
Na kolejnych pozycjach znajdują się szkolenia z zakresu zarządzania. Przywództwo jest sprawą bardzo indywidualną i ciężko jest o nim opowiadać wyłącznie teoretycznie.
Jeżeli decydujesz się zainwestować w profesjonalne szkolenie to zanim wydasz kilka tysięcy złotych sprawdź, czy będzie ono przeprowadzone przez doświadczonego lidera, kogoś kto był w wielu sytuacjach i doświadczył na własnej skórze konsekwencji podejmowanych decyzji.

Szkoleń otwartych jest bardzo wiele na rynku. Różnią się zarówno ceną jak i jakością. Nie zawsze to, co jest bardzo drogie, spełni Twoje oczekiwania.
Zanim podejmiesz finalną decyzję zastanów się, czy nie jesteś w stanie nauczyć się więcej z innych, wspomnianych we wcześniejszych punktach źródeł.

Bądź cierpliwy

Przywództwa nie nauczysz się na weekendowym kursie, nie zgłębisz też tajemnic zarządzania w tydzień. Z jednej strony może Cię to zniechęcać, ale ten fakt powoduje, że najlepsi liderzy są rozchwytywani na rynku.
Gdy to zrozumiesz i potraktujesz naukę przywództwa jak długotrwałą inwestycję, wkrótce zaczniesz dostrzegać jej pozytywne efekty — zarówno w realizowanych projektach, atmosferze w zespołach z którymi pracujesz i finalnie w Twoich finansach.


Artur GułaArtur Guła, pasjonat tematyki zarządzania i przywództwa z życiową misją dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi menedżerami.
Doświadczony lider w projektach IT z różnych dziedzin.
Autor książki Fascynujący świat przywództwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.