Przejdź do treści

Jak i od kogo uczyć się przywództwa? (5 sprawdzonych rad)

Jak uczyć się przywództwa

Zarządzanie i przywództwo — dwie odrębne, a jednocześnie przenikające się dziedziny. John F. Kennedy powiedział bardzo trafnie, że:

Przywództwo i uczenie się są sobie niezbędne

Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?
Jak więc uczyć się przywództwa i od kogo czerpać wiedzę oraz inspiracje? Według mnie, jest co najmniej kilka takich obszarów. Te najważniejsze wymieniłem poniżej, zaczynając od najistotniejszych (moim zdaniem).

Zacznij od siebie

Być może to jest nieco zaskakujące, ale tak naprawdę wiele potrzebnych umiejętności, nawyków czy cech być może masz już w sobie i tylko jeszcze o tym nie wiesz.
Z drugiej strony, możliwe że przywództwo i zarządzanie nie jest jednak tym, z czym będziesz czuł się najlepiej w dłuższej perspektywie.
Jak to sprawdzić? Zajrzyj w głąb siebie. Przypomnij sobie różne historie z dzieciństwa, młodości…w jakie role wchodziłeś najczęściej? Czy byłeś liderem grupy a czy raczej wolałeś wykonywać zadania? Pamiętaj, że dzieci i nastolatkowie do pewnego wieku zachowują się bardzo spontanicznie i robią to, co sprawia im faktycznie frajdę. Odnajdując w swojej przeszłości elementy liderskie będziesz wiedział, że to jest właśnie to. Prawdopodobnie poczujesz wręcz radość lub inne pozytywne emocje na samą myśl o utrwalonych w pamięci historiach.
W całym tym procesie może być pomocna koncepcja Simona Sinka „Zacznij od dlaczego”, przedstawiona od praktycznej strony w książce „Znajdź Swoje Dlaczego Droga Do Poczucia Spełnienia I Wewnętrznej Motywacji”, do której przeczytania serdecznie Cię zachęcam.

Odszukaj swoje Dlaczego, pracuj nad nim i rozwijaj je w zgodzie ze sobą. Jest to pierwszy i najważniejszy wyznacznik Ciebie jako lidera.

Pytanie DLACZEGO sięga dużo głębiej i pomaga zrozumieć, co naprawę nas motywuje i inspiruje

Obserwuj liderów, którzy Ci imponują

Inspirujący liderzy są wokół Ciebie!
Przywództwa najlepiej uczyć się w praktyce, poprzez obserwację i samodzielne doświadczanie. Czy masz już wyrobione stanowisko na temat własnego sposobu zarządzania? Wiesz jak chcesz współpracować w grupie?
To świetnie! Ateraz przyjrzyj się jak to robią inni.

Poszukaj osób, których sposób zarządzania Ci imponuje. Takich liderów, którym chciałbyś kiedyś dorównać. Szukaj możliwości, aby pracować właśnie w środowisku osób, od których będziesz mógł się sporo nauczyć.
Notuj uważnie cechy, zachowania, umiejętności czy po prostu sposób bycia doświadczonych przywódców. Zobacz, jak członkowie ich zespołów reagują na konkretne formy komunikacji. Sam również zastanów się nad tym, jakie przemyślenia i emocje rodzą się w Tobie pod wpływem konkretnych zachowań obserwowanego lidera. Przykładowo:

  • imponuje mi sposób, w jaki mój obecny szef inspiruje innych podczas prezentacji,
  • czuję się źle, gdy lider zespołu publicznie wytyka moje błędy,
  • doceniam to, gdy prezes znajduje czas, aby ze mną zwyczajnie porozmawiać, itd.

Umiejętność obserwacji zachowań i emocji jest ważną cechą dobrego przywódcy. Ćwicz ją jak najczęściej, jednocześnie wyciągaj wnioski i buduj na tej podstawie własne standardy zarządzania. Nie ma lepszej metody uczenia się przywództwa!
Pamiętaj, żeby analizować zarówno pozytywne jak i negatywne sytuacje.

Dyskutuj i pytaj

Spotkania na temat przywództwa

Obserwujesz innych i wiesz już do czego sam chcesz dążyć? Świetnie, to pójdźmy dalej!
W kolejnym kroku na ścieżce nauki przywództwa poznaj nieco bliżej zasady, zwyczaje i dobre praktyki, które pozwalają niektórym liderom osiągać dużo więcej.
Często wynikają one z wcześniejszych doświadczeń i zwykle są konsekwencją licznych sukcesów oraz porażek. Tym, co odróżnia skutecznego przywódcę od wszystkich innych jest umiejętność analizowania niepowodzeń i unikania ich w przyszłości.
Jeżeli więc będziesz w stanie dotrzeć bezpośrednio do takich osób, porozmawiać z nimi, podzielić się doświadczeniami i obserwacjami, to otworzy się przed Tobą możliwość poznania ich wcześniejszych doświadczeń i na tej podstawie uniknięcia wielu błędów.

W zarządzaniu nic nie jest w 100% określone. Nie ma genialnych zasad i recept na każdą sytuację. Nawet najlepsi przywódcy potrzebują czasami skonsultować swoje działania z kimś, kto spojrzy z boku i na chłodno oceni ich konkretne zachowania.

Mając na uwadze powyższe informacje, uruchomiłem program bezpłatnych spotkań z obecnymi, ale też i przyszłymi liderami (spotykamy się też ONLINE).
Jeżeli chcesz zwyczajnie, w przyjaznej atmosferze porozmawiać o sukcesach, problemach bądź porażkach menedżerskich, skorzystaj z poniższego linku na następnie wybierz pasujący Ci termin i temat spotkania.

meetup świat przywództwa

Jeżeli się ciągle wahasz czy dołączyć, to dobrze. To znaczy, że za chwilę opuścisz znany ląd i wyruszysz z nami w podróż po krainie przywództwa. Odważ się i zrób ten pierwszy krok. Czekamy na Ciebie 🙂

Czytaj, oglądaj, słuchaj

Przywództwa będziesz uczył się zbierając doświadczenia i rozmawiając z doświadczonymi liderami.
Wiedzę tę uzupełniaj na bieżaco czytając książki, oglądając materiały video czy słuchając podcastów. Rób to przy każdej okazji, na przykład w podróży, choćby w trakcie codziennej drogi do pracy. Nie rozstawaj się ze słuchawkami. To jedyne czego potrzebujesz, aby efektywnie wykorzystywać z pozoru stracony czas.
Pamiętaj jednak, że wiedza przyswajana w ten sposób nie jest tak trwała jak ta, którą uzyskasz doświadczając emocji i przeżywając określone sytuacje w prawdziwym życiu. Treści podawane w sposób czysto akademicki należy wielokrotnie powtarzać, aby utrwaliły się na dłużej.
(pomyśl, ile pamiętasz wzorów, które trzeba było „wykuć na blachę” a z drugiej strony ile interesujących lektur szkolnych utkwiło Ci w pamięci na stałe?)

Dlatego też obecnie tak popularne są książki przedstawiające konkretne historie, przykłady z życia, które budują u czytelnika określone emocje.
Treści zaprezentowane w formie opowieści nie tylko sprawią, że zapamiętasz dużo więcej, ale tak podaną wiedzę po prostu przyjemniej się czyta, ogląda czy słucha.
Przykładem tego typu książek, które Ci serdecznie polecam, mogą być:

Podążając za tym trendem właśnie w taki sposób napisałem Fascynujący świat przywództwa. Książkę, w której znajdziesz historie codziennych sukcesów i porażek. Zwykłych ludzi a nie teoretyczne sytuacje.
Nauczysz się dużo o przywództwie, ale chyba jeszcze więcej o sobie.

Dlaczego powstała ta książka? Z fascynacji pracą z ludźmi i dla ludzi. Z pasji i chęci podzielenia się doświadczeniami.

Ucz się

Ucz się przywództwa

Własna analiza, obserwacje oraz konsultacje z doświadczonymi menedżerami, czytanie i oglądanie materiałów szkoleniowych, to bardzo skuteczne i relatywnie niedrogie metody nauki zarządzania i przywództwa.
Na kolejnych pozycjach znajdują się szkolenia z przywództwa.
Przywództwo jest sprawą bardzo indywidualną i opowiadanie o nim wyłącznie teoretycznie jest mało skuteczne.
Jeżeli decydujesz się zainwestować w profesjonalne szkolenie to zanim wydasz kilka tysięcy złotych sprawdź, czy będzie ono przeprowadzone przez doświadczonego lidera, kogoś kto był w wielu sytuacjach i doświadczył na własnej skórze konsekwencji podejmowanych decyzji.

Szkoleń z przywództwa jest bardzo wiele na rynku. Różnią się zarówno ceną jak i jakością. Nie zawsze to, co jest bardzo drogie, spełni Twoje oczekiwania. I nie zawsze za konkretną wiedzę trzeba zapłacić majątek.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie szkolenia zastanów się, czy nie jesteś w stanie nauczyć się więcej z innych, wspomnianych we wcześniejszych punktach źródeł.

Celowo nie podaję Ci konkretnych szkoleń i trenerów przywództwa, ponieważ:

  • sytuacja na rynku szkoleń zmienia się cały czas
  • programy i metody są ciągle udoskonalane
  • pojawiają się nowi trenerzy z nieszablonowym podejściem do tematu.

Odradzam Ci natomiast stanowczo korzystanie z usług „trenerów biznesu”, których jedynym biznesem są właśnie szkolenia. Jeżeli ktoś ma w ofercie 50 tematów szkoleń i jednym z nich jest przywództwo, to już chyba wiesz czym to pachnie.
Specjaliści od gastronomii mają rację, że najlepsze są te restauracje, w których menu zawiera tylko kilka pozycji. Ale przygotowuje je kucharz, który wie co robi. I robi to skutecznie od lat. Ucz się przywództwa dokładnie w taki sposób.

Bądź cierpliwy

cierpliwość nauka przywództwa

Fotograf, który chce złapać idealny kadr o wschodzie słońca wstaje wcześnie i wyrusza w drogę. Nie ma pewności, jakie będą warunki. Ci najwytrwalsi (i najlepsi!) wracają czasami całymi tygodniami w to samo miejsce aby w końcu uchwycić ulotny klimat, kolor i atmosferę. Cierpliwość, właśnie tak…

Może Cię rozczaruję, ale przywództwa nie nauczysz się na weekendowym kursie, nie zgłębisz też tajemnic zarządzania w tydzień. Jeżeli ktoś Ci obiecuje tak szybkie efekty, to uciekaj jak najdalej. Oznacza to tylko tyle, że celem jest Twoja kieszeń.
Z jednej strony może Cię to zniechęcać. Fakt ten jednak powoduje, że najlepsi liderzy są rozchwytywani na rynku. Za wiedzę i doświadczenie firmy płacą wysokie stawki.
Gdy potraktujesz naukę przywództwa jak długotrwałą inwestycję, wkrótce zaczniesz dostrzegać jej pozytywne efekty — zarówno w realizowanych projektach, atmosferze w zespołach z którymi pracujesz i finalnie w Twoich finansach.

Pamiętaj, że nie jesteś sama/sam na tej drodze. Jeżeli trafisz na punkt, w którym nie wiesz co zrobić, sytuacja będzie trudna lub po prostu – chcesz pogadać, to pamiętaj, że chętnie Cię wysłucham i pomogę.

Zachęcam Cię też do szukania inspiracji wokół. Zapewne znasz takie osoby, od których możesz się wiele nauczyć. A jeżeli jeszcze nie znasz, to zapewne wkrótce poznasz. Ja na przykład nauczyłem się wiele o przywództwie od Wojtka Kurtyki, chociaż nie jestem znawcą aplinizmu. Wystarczyła jedna książka i tak zrodziło się 10 lekcji przywództwa na najwyższym poziomie. Zajrzyj i poznaj interesujące historie z najwyższych szczytów świata.

Podobne wpisy


Artur GułaArtur Guła, pasjonat tematyki zarządzania i przywództwa z życiową misją dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi menedżerami.
Doświadczony lider w projektach IT z różnych dziedzin.
Autor książki Fascynujący świat przywództwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 + 3 =

WordPress Lightbox Plugin