Przejdź do treści

Blogi o zarządzaniu – podsumowanie z okazji dnia blogów

Ze względu na obchodzony 31.08 Dzień Blogów tym razem skupię się nieco bardziej na samym temacie blogowania oraz na treściach publikowanych przez innych autorów.

Historia

Za pierwszy blog uznaje się opublikowaną w 1994 roku stronę links.net, opracowaną przez Justina Halla. Początkowo tego typu artykuły określano jako weblog, w 1999 skrócone do obecnej postaci — blog, przez Petera Merholza.
Prowadzenie bloga nie było łatwym zadaniem i poza przygotowywaniem treści wymagało też pewnej wiedzy programistycznej. W 1999 powstała platforma blogger, która pozwoliła również tym mniej technicznym, ale bardziej twórczym osobom na dzielenie się swoimi historiami i przemyśleniami.
Ciężko to sobie wyobrazić, ale pewne statystyki podają, że w roku 1999 w całym internecie były opublikowane zaledwie 23 blogi! W ciągu następnych 7 lat ta liczba wzrosła do ponad 50 milionów.

Niezwykle popularna platforma, którą zresztą sam używam — WordPress, powstała w roku 2003. W tym samym roku, za falą rosnącej popularności blogów udostępniono usługę AdSense, pozwalającą blogerom zarabiać na wyświetlaniu reklam.
Zdarzenia te napędziły jeszcze bardziej rozwój tej właśnie formy dzielenia się wiedzą.

Ile jest obecnie blogów?

Szczegółowe statystyki dostępne są na stronach dostawców najpopularniejszych platform bloggerskich. Na ich podstawie można oszacować, że liczba blogów w Internecie sięga obecnie około 500 milionów.

Wg informacji dostarczonych przez WordPress, 76.3 miliona postów jest publikowanych na tej platformie w ciągu miesiąca i ponad 409 milionów użytkowników odwiedza 22.3 biliony stron każdego miesiąca.
Te liczby robią naprawdę wrażenie.

Czy blogi mają przyszłość?

Dobre pytanie — z jednej strony powyższe dane statystyczne przekonują, że zdecydowanie tak. Jednocześnie wzrost popularności social media, które serwują proste w odbiorze, krótkie treści, zdecydowanie obniża popularność blogów dostarczających dłuższe, trudniejsze do przetworzenia treści.
Inne formy, takie jak vlogi czy podcasty też zdobywają coraz to szersze grono zwolenników ze względu choćby na możliwość słuchania czy oglądania w podróży lub w trakcie wykonywania innych, prostych czynności.

Według mnie blogi ciągle mają przed sobą przyszłość, ale ich forma powinna nadążać za obowiązującymi trendami. Dlatego też nie przedłużam dalej tego wstępu i przechodzę do konkretów 🙂

Blogi o zarządzaniu

Poniżej przytoczę kilka dobrych (w mojej opinii) blogów na temat zarządzania:

Rekomendowane blogi

Poza blogami o zarządzaniu chciałbym polecić jeszcze kilka innych, w moim odczuciu świetnych blogów z różnych obszarów:

A Ty co czytasz?

Jeżeli znasz wartościowe blogi z obszaru zarządzania i nie tylko, to zostaw proszę linki pod artykułem.


Artur GułaArtur Guła, pasjonat tematyki zarządzania i przywództwa z życiową misją dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi menedżerami.
Doświadczony lider w projektach IT z różnych dziedzin.
Autor książki Fascynujący świat przywództwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + 15 =

WordPress Lightbox Plugin