Przejdź do treści

Blogcast – o co z tym chodzi

Blog i słowo pisane to za mało. Przekonałem się do tego dzięki wirusowi. Wchodzę więc na nową, niepewną ścieżkę. Ale po kolei.

#hot16challenge

Zaczęło się od nietoperza a potem jakoś poleciało. Po kilku miesiącach nagle świat się zmienił. Nie będę pisał o oczywistych oczywistościach. Jednak #hot16challenge otworzył mi oczy na pewne zjawisko.
Politycy i ich partie, które od lat bezskutecznie głoszą hasła z uporem maniaka, nagle zaczynają docierać do ludzi…rapem. Nie teksty i publikacje, ale zwięzła i trafiająca w punkt forma audio/video (takie jak np. ten bit)
Spokojnie, nie zamierzam rapować, przynajmniej dopóki ktoś mnie nie nominuje 😉 jednak forma inna niż pisana — czemu nie, choćby dlatego, że…

Zarobiony jestem, nie mam czasu

Nie każdy ma czas czytać w całości artykuły. Wiem, czasami wrzucam sporo tekstu. Dla mnie artykuł ma mieć konkretne przesłanie a nie liczbę znaków. Czy to błąd, czy to błąd, czy to błąd, błąd? Coś za dużo tego rapu wokół.
Dobra, na poważnie — nie zawsze jest czas na czytanie, ale jest szansa, że znajdzie się chwila na posłuchanie lub obejrzenie krótkiego filmu. Taką mam nadzieję. Słuchać można ćwicząc, spacerując, jadąc samochodem…

Wielowątkowość

…bo mamy przecież wielowątkowość. Nieco ograniczoną, ale podobno jeżeli jedna z czynności jest automatyczna, to multitasking nie jest taki zły. Czyli słuchanie w samochodzie powinno być ok. Tylko ostrożnie, żeby jednak nie spowodować wypadku. Nie chcę mieć nikogo na sumieniu.

Ile wart jest obraz?

Poza tym obraz zmienia perspektywę. Można pokazać więcej, uświadomić odbiorcy o co dokładnie chodzi. Tekst przestaje być składanką liter wygenerowaną z bezdusznego HTMLa. Staje się bardziej autentyczny i przypisany do autora. Audio i video pozawala nawiązać pewną relację ze słuchaczem, czego nie da się zrobić słowem wyłącznie pisanym.

I do tego emocje

Na „obrazie” widać też dużo lepiej emocje i nastawienie. Łatwiej przekazać uśmiech, radość, napięcie czy podkreślić powagę sytuacji. Nie trzeba dodawać emotikonek i uzupełniać opisów. Wszystko widać czarno na białym.
Tak samo jako odbiorcy treści mówionych reagujemy dużo bardziej emocjonalnie a przez to otrzymywane informacje zostają z nami na dłużej.
I to jest zasadniczy plus!

Co na to matematyka?

To co powyżej to są jedynie przemyślenia. Jeżeli czytujesz czasami moje wpisy to wiesz, że lubię mieć potwierdzenie w liczbach. Zaglądam więc do Google Analytics, które rozszerzyłem o dodatkowe parametry i co?
Tylko około 25% odwiedzających bloga czyta artykuły do minimum 3/4 zawartości, chociaż współczynnik początkowych porzuceń nie jest wysoki (około 15%).
Dane te potwierdzają, że nawet jak temat jest interesujący, to zwyczajnie może brakować czasu na dokładne wczytanie się w całą zwartość.

Spotkajmy się online

Wnioski te potwierdzają też sukcesy przeróżnych spotkań online, webinariów, szkoleń zdalnych. Ze względu na ograniczenia przeniosłem spotkania grupy meetupowej do świata online i całkiem dobrze to wyszło. Chociaż dalej jestem zdania, że świat online nie zastąpi świata offline, to jednak forma ta daje możliwość dotarcia z treściami do odległych zakątków wszechświata.
Co istotne — staje się obecnie standardem.

Trema

No cóż, nie jest łatwo wyjść przed kamerę lub mikrofon i coś nagrać. Na pewno będzie trema, będą pomyłki i wpadki. Ale ten się nie myli kto nic nie robi. Robię więc kolejny krok tuż poza strefę komfortu i ruszam z pomysłem BLOGCASTu, czyli wrzucania jednocześnie wpisu na blogu i materiału audio/video.

Nowym wpisom będzie zwykle towarzyszyło nagranie bądź sesja na żywo. Celem jest dotarcie z wartościowymi treściami do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Jak to będzie dokładnie wyglądało? Liczę, że wspólnie dobierzemy optymalne rozwiązania.

blogcast

Trzymajcie kciuki!

A żeby nie być gołosłownym, to poniżej krótki trailer 🙂


Artur GułaArtur Guła, pasjonat tematyki zarządzania i przywództwa z życiową misją dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi menedżerami.
Doświadczony lider w projektach IT z różnych dziedzin.
Autor książki Fascynujący świat przywództwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście − siedemnaście =

WordPress Lightbox Plugin